Ulgi dla firm oferujących e-wizyty
Epidemia wywołana COVID-19 znacznie wpłynęła na rozwój telemedycyny. Coraz więcej podmiotów z branży medycznej oferuje klientom konsultacje przez telefon lub Internet w zastępstwie tradycyjnej wizyty w przychodni. Korzystając z nowoczesnych technologii informacyjnych, jeśli spełni się odpowiednie wymogi, można skorzystać z ulg podatkowych. Potwierdzenie takiego stanu rzeczy stwierdza fiskus w interpretacji (interpretacja nr 0111-KDIB1-3.4010.427.2018.1.BM) wydanej dla spółki tworzącej oprogramowanie dla klientów biznesowych, czyli medyczną platformę informatyczną łącząca pacjentów z lekarzami. Umożliwia ona pacjentom znalezienie odpowiedniego lekarza, terminu wizyty oraz rejestrację. Autorzy za cel postawili sobie integrację rozwiązań telemedycznych oraz automatyzację procesu zarządzania centrami medycyny. W razie potrzeby umożliwia również opłacenie wizyty dla pacjentów, którzy nie wykupili abonamentu. Przedsiębiorstwo musi jednak wyłączać z ulgi składki ZUS i części wynagrodzenie, które nie są powiązane z działalnością B+R. Należy zwrócić uwagę, że ulga tego rodzaju obejmuje nie tylko wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne, ale również między innymi odpisy amortyzacyjne od sprzętu, np. komputerów. Obowiązuje ona od 2016 roku, ale na dużą skalę skorzystano z niej dopiero w 2018 roku. Od czasu jej wprowadzenia można odliczyć 100% wydatków ponoszonych przez prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. W praktyce odlicza się je podwójnie po pierwsze jako koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym, po drugie jako koszt kwalifikowany w uldze B+R. Korzyści nie kończą się tylko na tym. W rozliczeniu za 2019 rok można po raz pierwszy skorzystać z ulgi IP Box, która powstała jako dopełnienie ulgi B+R. Podatnik, który wytworzy własność intelektualną poprzez działalności B+R, a następnie ją skomercjalizuje, musi opłacić tylko 5 % zamiast 19% podatku. Pamiętać trzeba, że podatku nie płaci się od dochodu ze sprzedaży IP. Podstawą opodatkowania jest dochód pomnożony przez wskaźnik nexus, który wynosi maksymalnie 1. Wzór obliczenia – (a+ b) x 1,3/a + b+c+ d – jest tak skonstruowany, by promować podatników, którzy jak najwięcej wytwarzają sami.
W interpretacji nr 0112-KDIL3-3.4011.317.2019.2.AA potwierdzono, że z IP Box może skorzystać informatyk tworzący programowaniem platform dla branży medycznej. Jednocześnie, jako że trudno ustalić w dzisiejszych czasach czyje jest „autorskie prawo do programu komputerowego” programiści, którzy chcą rozliczać preferencyjnie swoje dochody z autorskiego prawa do programu komputerowego, powinni wystąpić o interpretacje indywidualną.
Koleją sprawą jest podatek VAT. Fiskus potwierdził, że konsultacje online są zwolnione z VAT. (między innymi w interpretacji nr 0114-KDIP4-2.4012.106.2020.1.MC). Dotyczy to także porad dietetycznych udzielanych w celu poprawy stanu zdrowia i profilaktyki zachorowań.
Dalsze informacje
interpretacja nr 0114-KDIP4-2.4012.106.2020.1.MC).
interpretacja nr 0112-KDIL3-3.4011.317.2019.2.AA
interpretacja nr 0111-KDIB1-3.4010.427.2018.1.BM